CZE | ENG | DEU

Městská knihovna Ostrov

Richard Pachman - Mistr Jan Hus

Obrázek k akci

Ve čtvrtek navštívil naši knihovnu hudebník, spisovatel a malíř Richard Pachman s pořadem o Janu Husovi. Pořadu se zúčastnilo cca 90 studentů z Gymnázia Ostrov.

Scénické oratorium Mistr Jan Hus napsal Richard Pachman jako autor hudby a textů na motivy Husových kázání a jeho korespondence v letech 2003 - 2004. V červnu 2005 mělo v režii Ireny Žantovské premiéru v Praze. Texty pro oratorium jsou napsány po studiu patnácti knih o této historické osobnosti s majoritní inspirací v Husově korespondence z knihy Sto dopisů Jana Husi. Texty písní i herecké vstupy jsou ve většině míst upravená Husova kázání, jeho myšlenky a obsahy jeho dopisů z Kostnice. Představení obsahuje kromě původní Pachmanovy tvorby tři středověké duchovní písně. U dvou z nich je spoluautorem textů sám Jan Hus. Průvodním motivem oratoria je skladba Neodvolám, jejíž text vznikl jako přebásnění předposledního Husova dopisu psaného v kostnickém žaláři v noci z 5. na 6. července 1415. V roce 2006 obdrželi režisérka Irena Žantovská a jeho autor Richard Pachman za scénické oratorium cenu Nadace Vize 97 z rukou Václava a Dagmar Havlových na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. V roce 600. výročí upálení Mistra Jana Husa bylo oratorium prezentováno v 25 představeních, z nichž dvě (Olomouc – Moravské divadlo 1.7. 2015, Praha – Staroměstské náměstí 6.7. 2015) byla nově nastudované velké verze představení s Richardem Pachmanem, Ditou Hořínkovou, Ilonou Csákovou, Tomášem Petříkem, Andrejem Benešem, Komorním sborem Mistra Jakoubka ze Stříbra a sborem Resonance. V mnoha místech prezentujeme rovněž komorní verzi s Ditou Hořínkovou a Richardem Pachmanem nebo sólové pásmo R. Pachmana, která obsahuje všechny informace o Husovi jako verze scénická. Jedná se o pásmo písni z oratoria prokládané dialogy, citacemi z kázání, Husových dopisů i z jednání kostnického koncilu.     

Richard Pachman

Narodil se v Olomouci, po ukončení VŠE studoval kompozici a zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Od roku 1990 vydal 33 alb, napsal 6 knih (poslední „Tylda“ napsal se svým otcem Františkem) a své olejomalby vystavoval na 92 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku. Autor hudby relaxační, duchovní, muzikálové, soudobé vážné. Dlouhodobá spolupráce s těmito umělci: Dita Hořínková (soprán), Martina Kociánová (mezzosoprán), Kamila Moučková (recitace), Jaroslav Svěcený (houslový virtuos), Francois Glorieux (belgický skladatel, dirigent a klavírista). V letech 2005 až 2015 prezentoval scénické oratorium Mistr Jan Hus, u kterého je autorem hudby, textů a scénáře, na 100 představeních, z nichž byla v roce 2015 dvě velká scénická nastudování pro Olomouc – Moravské divadlo a Prahu – Staroměstské náměstí. V roce 2016 byly nastudovány a premérově prezentovány Pachmanovy „Pašije” v olomoucké Redutě (účinkovali: Moravská filharmonie Olomouc pod vedením Petra Šumníka, Akademický sbor Žerotín, Libuše Švormová, Dita Hořínková, Richard Pachman, Andrej Beneš).  Laureát Ceny Olomouckého kraje  za výjimečný počin roku v oblasti profesionálního umění – oblasti soudobé vážné hudby – za rok 2009 a Ceny města Olomouce za přínos pro kulturu za rok 2014.Informace

Začátek:
31. 10. 2019 11:00

Konec:
31. 10. 2019 12:00

Doporučeno pro:
Mládež

Umístění:
Výstavní sál

Kategorie:
Beseda

Tisk:
A4 k tisku

Informace

Akce již proběhla. Děkujeme za Váš zájem o ni.

Fotogalerie - Richard Pachman - Mistr Jan Hus

O knihovně

Zřizovatelem Městské knihovny Ostrov je město Ostrov. Knihovna je v provozu již od roku 1945 a ročně ji navštíví téměř 50 000 lidí. Kromě klasických a elektronických výpůjček knih funguje knihovna i jako komunitní a vzdělávací centrum.
Těšíme se i na vaši návštěvu!

Buďme v kontaktu

Zdroje

Portál knihovny.cz

O webu

Webové stránky jsou publikovány pod licencí Creative Commons 4.0. BY-NC-SA.